Napełnianie klimatyzacji

W ramach przygotowania pojazdu do sezonu oferujemy usługę nabijania klimatyzacji samochodowej. Dzięki niej będziesz mógł cieszyć się chłodnym, przyjemnym powietrzem w upalne, letnie dni. Za każdym razem przed wykonaniem usługi przeprowadzamy próbę azotową, która pozwala sprawdzić szczelność całego układu. Napełniamy klimatyzację samochodową bezpiecznymi czynnikami: R-134a lub hfo-1234yf i, jeśli jest taka potrzeba, odgrzybiamy klimatyzację ozonem oraz uszczelniamy cały układ.

Czy czynnik chłodzący jest potrzebny?

Czynnik chłodzący to niezbędny element całego układu, który sprawia, że nawiew działa poprawnie. Jego brak może sprawić, że do kabiny nie będzie dostawać się chłodne powietrze, a także może prowadzić do powstawania usterek w układzie. Dlatego tak ważne jest, by przynajmniej raz w roku oddać samochód do warsztatu w celu uzupełnienia czynnika.

Najlepszym czasem na skorzystanie z usługi napełniania klimatyzacji jest wiosna, kiedy zaczyna się robić ciepło. Wtedy zużywa się najwięcej czynnika chłodnącego.

Warto jednak wiedzieć, że chłodziwo jest potrzebne nie tylko wiosną i latem. Jesienią, w sezonie deszczowym, kierowcy często zmagają się z parującymi szybami. Czynnik chłodzący gwarantuje sprawność nawiewu, który jest jednym z najlepszych sposobów na odparowanie szyb.

Ile czasu trwa napełnianie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym?

Napełnienie klimatyzacji nie jest skomplikowanym procesem. Polega na opróżnieniu układu ze starego czynnika, sprawdzeniu szczelności całego układu i nabiciu go nowym chłodziwem. Doświadczonym specjalistom ta czynność zajmie nie więcej niż godzinę. Czas wykonania usługi zależy jednak również od tego, w jakim stanie jest układ klimatyzacji: czy jest szczelny, czy w środku nie pojawił się grzyb itd.